راهنمای برنامه اقدام اصلاحی و پیشگیرانه محصول

سیستم برنامه اقدام اصلاحی و پیشگیرانه محصول از 4 بخش تشکیل می شود که عبارتند از :

1- فرم برنامه اقدام اصلاحی و پیشگیرانه محصول
2- فرم اعضای تیم در برنامه
3- صفحه مشاهده جزئیات برنامه جهت تایید
4- کارتابل برنامه اقدام اصلاحی
5- گزارش برنامه اقدام اصلاحی

 
این سیستم در اینترانت در مسیر زیر قراردارد  :
 
فرم برنامه اقدام اصلاحی و پیشگیرانه محصول
 
برای شروع کار و تکمیل فرم برنامه اقدام اصلاحی ، کاربر می تواند از دوروش به این فرم دسترسی پیدا نماید :

1-
از طریق فرم " گزارش اعلام عيوب و هشدارهاي كيفي "  که در مسیر شاخه کیفیت و مرغوبیت - شاخه عیوب و هشدارهای کیفی قرار دارد :
 
 
به این ترتیب  کاربر پس از پزارش گیری در فرم مربوطه ، با  انتخاب شماره فرم اعلام عیوب وارد صفحه یا فرم برنامه اقدام اصلاحی خواهد شد.
 
 
2- از طریق همان شاخه برنامه اقدام اصلاحی و انتخاب گزینه " فرم اقدام اصلاحی (8D) "
 
در نتیجه انتخاب این فرم صفحه زیر مشاهده می شود که کاربر می بایست با وارد کردن شماره فرم اعلام عیب کار خود را شروع نماید.
 
 
توجه :
از آنجایی که کاربر معمولا شماره فرم اعلام عیب را نمی داند پس بهتر است که از روش اول استفاده کند ، یعنی استفاده از گزارش " اعلام عیوب و هشدارهای کیفی"
 که البته در همین فرم اقدام اصلاحی نیز لینک رجوع به آن فرم نیز قرار داده شده است .
 
در هر حال فرم صفحه زیر باز می شود که کاربر باید برنامه خود را تکمیل نماید.
 

این فرم مطابق با استاندارد 8D طراحی شده است و می بایست کاربر در 8 مرحله موارد مورد نیاز برای این فرم را تکمیل نماید.

نکات قابل توجه و مهم در این فرم :

1-      کاربر می بایست قبل از هر چیز بخش " آماده سازی فرآیند حل مسئله " را تکمیل و تایید اولیه  نماید

2-      سپس در بخش " اعضای تیم " کاربر افرادی را که در این تیم قرار است فعالیت داشته باشند را انتخاب و مجددا" ثبت می نماید

 

3-      چنانچه در این بخش کاربر برای این برنامه اقدام اصلاحی هنوز " نماینده سایر منابع " یا همان اعضای تیم را معرفی نکرده باشد، می تواند از طریق فرم " اعضای تیم در برنامه "  ویا از طریق آیکن مربوطه ر همین فرم می تواند اعضای تیم را تعریف نماید.

 

لازم به ذکر است که برای تکمیل مراحل بعد، کاربر می بایست در این مرحله نیز با زدن دکمه " ثبت اعضای تیم " افراد منتخب از نماینده سازه گستر و نماینده سایر منابع را ثبت نماید
 

4-      در تمامی مراحل کاربر برای افزودن جزیات بیشتر باید از دکمه       استفاده نماید .مثلا" نماینده سازه گستر را انتخاب می کند و بعد مسئولیت و نقش آن را در تیم معرفی می کند و در نهایت دکمه افزودن  به لیست را کلیک می نماید و به این ترتیب می تواند به لیست نمایان شده افراد بیشتری را اضافه نماید.

5-      در پایان مرحله هفتم یعنی " پیشگیری از وقوع مجدد " کاربر با ید مراحل تکمیل شده خود را ثبت نهایی نماید.

 
نکته بسیار مهم :

تا زمانی که کاربر فرم حاضر را " تایید اطلاعات " ننماید ، این فرم به گردش نخواهد افتاد و سایر افرادیکه باید این برنامه را تایید نمایند، قادر به مشاهده فرم نیستند و تایید آن نیستند. بنابراین کاربر باید پس از حصول اطمینان از صحت فرم دکمه " تایید اطلاعات " را کلیک نماید در نتیجه صفحه ای باز خواهد شد که کاربر تمامی اطلاعات پر شده خود را مشاهده می کند و در نهایت می تواند فرم  مذکور را تایید نهایی نماید.

 
 
            همه افرادی که در فرآیند برنامه اقدام اصلاحی باید ای برنامه را تایید نمایند ، فرم فوق را مشاهده می کنند و امکان تایید و یا عدم تایید فرم را خواهد داشت.
 
توجه :  عدم تایید باید حتما" با توضیح همراه باشد و در غیر اینصورت امکان عدم تایید را نخواهد داشت.
 
          فرم اعضای تیم در برنامه
 

هر سازنده برای برنامه اقدام اصلاحی خود افرادی شامل نمایندگان مشتری( سایپا، پارس خودرو و ...) و نیز نماینده شرکت های بازرسی  و همچنین نماینده خود را می بایست معرفی نماید و در مراحل تکمیل فرم " برنامه اقدام اصلاحی"  این افراد را معرفی می نماید . ممکن است سازنده در برنامه اقدام اصلاحی های خود افراد زیادی را معرفی نماید اما برای هر قطعه در هر برنامه فقط افراد خاصی را که مربوط به آن پروژه هستند را استفاده نماید.

 
                   صفحه مشاهده جزئیات برنامه جهت تایید
 

این صفحه در واقع همان صفحه ای ایست که سازنده و یا هر یک از افراد تایید کننده برنامه اقدام اصلاحی آن را مشاهده می کنند و تایید و یا عدم تایید خود را اعلام می دارند. این فرم در بالا نمایان و توضیح داده شده است.

                        کارتابل برنامه اقدام اصلاحی
 

برای تایید برنامه اقدام اصلاحی و مشاهده فرم برنامه اقدام اصلاحی ، سازنده و بازرس و افراد تایید کننده در سازه گستر  کارتابلی در اختیار خواهند داشت .این  کارتابل آخرین وضعیت فرم را نمایان خواهد کرد

                        افرادی که در فرآیند 8D می بایست این برنامه را تایید نمایند عبارتند از:

1-      سازنده

2-      بازرس

3-      کارشناس تامين

4-      رئيس تامين

5-      رئيس کنترل کيفيت

6-      مدير امور تامين

هر یک از افراد به محض تایید برنامه ، فرم در کارتابل بعدی مشاهده می شود و این مراحل ادامه دارد تا پایان کار یعنی " مدير امور تامين ".

 
جهت تایید توسط  هر یک از افراد نام برده شده در این سیستم می بایست آیکن    را انتخاب نمایند تا فرم پر شده اقدام اصلاحی را مشاهده نمایند و سپس آن را تایید و یا عدم تایید نمایند .  در صورت عدم تایید توسط هر یک از افراد ، دوباره فرم اقدام اصلاحی به سازنده برگردانده می شود و وضعیت آن ردیف در کارتابل " بررسی مجدد توسط سازنده " خواهد شد.
به طور کلی می توان گفت که سازنده از طریق این کارتابل نیز می تواند از وضعیت مراحل تایید برنامه اقدام اصلاحی خود با خبر گردد به عنوان نمونه وقتی فرم وضعیت " منتظر تایید کارشناس تامین "   را دارد بدین معناست که بعد از تکمیل فرم توسط سازنده ، شرکت خدمات مهندسی آن را نیز تکمیل کرده است و اکنون منتظر تایید کارشناس تامین است .
 
گزارش برنامه اقدام اصلاحی 
 
برای بررسی و تهیه گزارش از فرم های تکمیل شده و یا نشده ، در این سیستم گزارشی قرار داده شده است که کاربر می تواند در آن هم به خلاصه وضعیت فرم تکمیل شده رجوع نماید و احتمالا" پرینت آن را تهیه نماید و دیگر اینکه می تواند از گردش فرم نیز مطلع گردد.
 
 
کاربر برای مشاهده گردش فرم می تواند از آیکن   و برای مشاهده خلاصه وضعیت فرم نیز از آیکن    استفاده نماید